mahbod
12 بهمن 1401 - 11:58

آمریکا چگونه ژاپن را در مسیر «سناریو نظامی گاما» قرار داد؟

یک رسانه آمریکایی معتقد است واشنگتن باید سیاست گذاری خود را به نحوی شکل دهد، که از تقویت نظامی قابل توجه ژاپن بیشترین بهره را ببرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک رسانه آمریکایی در مطلبی به رویکرد مناسبی که دولت این کشور باید برای بهره گیری از تقویت قدرت نظامی ژاپن به نفع اهداف خود، می تواند در پیش بگیرد، می پردازد.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست در ابتدای مطلب خود با اشاره به اینکه دولت ژاپن در اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرد که راهبرد دفاعی فعال‌تری را نسبت به گذشته پیگیری خواهد کرد، آن را رخدادی دانست که سرآغاز عصر جدیدی از اتحاد میان آمریکا و ژاپن شده است.

در ادامه این رسانه آمریکایی برای صحه گذاشتن بر این نتیجه گیری خود به نشست خبری مشترک رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر ژاپن در ۱۳ ژانویه استناد می جوید، جاییکه «جو بایدن» در تایید صحبت های «فومیو کیشیدا» متذکر شد که توکیو و واشنگتن در حال مدرن سازی اتحاد نظامی خود براساس افزایش تاریخی و کم سابقه در هزینه های دفاعی و راهبرد جدید امنیت ملی ژاپن هستند.

این نشریه آمریکایی پس از ذکر استدلال های خود به موقعیت ژاپن به عنوان جزء مهمی از معماری امنیتی آمریکا در شمال شرق آسیا می پردازد. به گواه نشنال اینترست، ژاپن چیزی حدود ۵۴ هزار پرسنل نظامی آمریکا را در خود میزبانی می کند، که این نظامیان به ۸۵ پایگاه یا تاسیسات نظامی در خاک ژاپن دسترسی دارند. همچنین دولت توکیو هر سال ۱.۷ میلیارد دلار صرف تامین بودجه نیروهای نظامی آمریکا می کند.

چگونه آمریکا، ژاپن را به پایگاه نظامیان خود تبدیل کرد؟

این رسانه آمریکایی برای توجیه حضور این حجم بالای نظامیان کشورش در خاک یک کشور آسیایی به یک رجوع تاریخی متوسل می شود. اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰، تسلط کمونیست ها بر چین و آغاز جنگ کره، بهانه های دولتمردان وقت آمریکا برای پایه ریزی نظامی در ژاپن عنوان می شود. به نوشته نشنال اینترست در آن سالها ژاپن به مثابه یک وزنه تعادلی حیاتی در برابر تهدید فزاینده کمونیسم در نظر گرفته شد.

پتانسیل صنعتی ژاپن، نیروی کار آموزش دیده و موقعیت جغرافیایی کشور در آسیا، سه دلیل اصلی برای گنجاندن نام این کشور در نظام اتحاد اقیانوس آرام به گواه برآورد اطلاعات ملی آمریکا در سال ۱۹۵۱ بودند.

در سال ۱۹۶۵ سفیر وقت آمریکا سه هدف مهم را از اتحاد واشنگتن با توکیو بیان کرد. بنا بر گفته ادوین ریشاور، از مسیر این اتحاد باید اطمینان حاصل شود که پتانسیل صنعتی ژاپن به سمت کمونیست یا موضع بی طرفی سوق نمی یابد، دسترسی به پایگاه های ایالات متحده واقع در ژاپن و جزایر ریوکیو (از جمله اوکیناوا) حفظ و ژاپن به ایفای نقش فعال در توسعه اقتصادی کشورهای آزاد در شرق و جنوب شرق آسیا ترغیب می شود.

در گزارش نشنال اینترست اذعان می شود که در کنار موارد ذکر شده، آمریکا در آن سالها هدف دیگری را از اتحاد با ژاپن دنبال می کند و آن هم ترغیب این کشور به تقویت توانایی های نظامی خود، به نحوی که بتواند در دفاع از خود و در نهایت به ماموریت های منطقه ای آمریکا کمک به این کشور بیاید. اگرچه که سوق دادن ژاپن به این سمت اندکی دشوار به نظر می رسید.

سناریوهای آمریکا برای سوق دادن ژاپن به سوی نظامی گری

البته در دولت آمریکا همه در خصوص تحت فشار قرار دادن ژاپن برای رفتن به سمت نظامی‌گری هم عقیده نبودند. براساس گزارش «نقش امنیتی ژاپن در آسیا» که در سال ۱۹۶۸ از سوی شورای برنامه ریزی سیاست وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، سه سناریو در سطوح متفاوت برای تکامل نظامی ژاپن ارائه شد.

به نوشته نشنال اینترست، در راهبرد آلفا (فقط دفاع) ژاپن حداقل توانایی های نظامی را حفظ می کرد در حالی که منحصراً به آمریکا متکی بود. سناریوی میانی استراتژی بتا (دفاع به علاوه حفظ صلح) راهبرد بعدی بود که در آن ژاپن قابلیت های نظامی دفاعی خود را توسعه می داد، اما در بحث تعامل بین المللی به حفظ صلح محدود بود.

سناریو بعدی استراتژی گاما (قدرت نظامی منطقه ای بزرگ) بود که در آن ژاپن یک تقویت نظامی جدی را دنبال می کند و به تبع از نقش منطقه ای بسیار گسترده ای برخوردار می شود، به نحوی که می تواند تا سهم قابل توجهی از امنیت منطقه را به عهده بگیرد.

گزارش شورای برنامه ریزی سیاست وزارت خارجه البته یادآور می شود که استراتژی گاما همان استراترژی مطلوب و بهینه بسیاری از برنامه‌ریزان دفاعی آمریکایی بود، زیرا منجر به ایجاد ژاپنی با قابلیت نظامی می‌شود که می‌تواند از ایالات متحده را از زیر بار امنیتی منطقه‌ای خود خلاص کند.

البته این گزارش متذکر می شود که استراتژی گاما می تواند برای آمریکا به مثابه یک شمشیر دو لبه عمل کند. ژاپنی که دارای قدرت نظامی قابل توجه شود، می تواند تحت فشارهای ملی گرایانه داخلی سودای استقلال استراتژیک از آمریکا را نیز دنبال کند. در یک استراتژی گاما که در آن آمریکا، ژاپن را به سرمایه‌گذاری بیشتر در ارتش خود تشویق می‌کند، می‌تواند به تمایل ژاپن برای پیگیری «قابلیت هسته‌ای مستقل» منجر شود.

شورای برنامه ریزی سیاست وزارت خارجه در گزارش خود به این نتیجه رسید که بهترین گزینه برای ژاپن، که با منافع ملی آمریکا مطابقت دارد، تشویق گزینه بتا (میانی) است که در آن ژاپن توانایی‌های معقول با توانایی های بین‌المللی محدود (حفظ صلح) دارد.

نشنال اینترست در ادامه متذکر می شود که البته فضای امنیتی ۱۹۶۸ و ۲۰۲۳ کاملاً متفاوت از هم هستند و «حالا ژاپن به دلیل تهدیدات هسته‌ای ناشی از کشورهای همسایه» به ابتکار خود گزینه گاما را دنبال می کند.

این رسانه آمریکایی در پایان تحلیل خود برای جلوگیری از افتادن این دو کشور در دام های مربوط به استراتژی گاما توصیه می کند که ژاپن و آمریکا باید روابط عملیاتی خود را از طریق تمرین‌های مشترک اساسی تقویت کنند و دیدگاه‌ها و روش های متفاوت خود را در رابطه با امنیت اطلاعاتی از طریق هماهنگی به همسویی برسانند.

نشنال اینترست می نویسد بی شک عصر قدیمی که در آن اتحاد ایالات متحده و ژاپن بر اساس یک سلسله مراتب استوار بود به وضوح خاتمه یافته است. ژاپن اکنون به عنوان یک شریک برابر در حال ظهور است، که البته خود ناگزیر دردسرهای فزاینده‌ای را به همراه خواهد داشت. در نتیجه مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق دو کشور می تواند اتحاد انعطاف‌پذیرتری را میان آنها موجب شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1012397